Překonávání překážek pod ochranou Ganeshi

Image

Příběhů o Ganeshovi najdete stovky, možná tisíce. V některých bodech se vždy shodují a v mnoha detailech se liší. Společným jmenovatelem je Ganeshova sloní hlava, symboly, s nimiž je vypodobňován a jeho celosvětová obliba. Odlišné jsou reálie místa a typu narození, způsobu, jak mu sloní hlava přistála na krku a taky seznámení jeho rodičů Shivi a Parvátí, někdy nazývané Satí. 

V mé paměti se usídlila verze, v níž Shiva, zklamaný a smutný ze ztráty své první ženy, odmítal přijmout novou partnerku a trávil dny sám a pustl. Bohům se jeho situace nezamlouvala a seslali za ním Parvátí, aby ho sbalila a vrátila mu do života radost a lásku. Tančila kolem něj, uklízela mu v chýši, vařila mu a nesla jeho odmítání tak statečně, až ho jednoho dne převědčila a Shiva se znovu zamiloval. Když však Parvátí nastolila otázku potomka, odbyl ji Shiva slovy, ať si z látky ušije panenku. Parvátí ho poslechla a když Shiva se svou partou odešel do boje za hory a doly, ušila si  panáčka Ganeshu, který obživl, jak to už v bájných příbězích bývá. Po letech, když se Shiva vrátil z bojiště domů, narazil před chýší na cizího kluka, jenž ho odmítal pustit dovnitř. Prudký Shiva vyřešil situaci mečem a setnul chlapci hlavu. V tu chvíli přiběhla na místo krveprolití Parvátí a lomila rukama, plakala a spílala Shivovi, že zabil jejich syna Ganeshu. Shiva, vyděšený šokem své ženy a zaskočený vlastní reakcí, vyběhl hledat řešení nemilé situace. Vrátil se s hlavou slona, protože právě toho potkal prvního a nasadil tu hlavu Ganeshovi na ramena. Parvátí se bála, že by chlapci mohla hlava slona způsobit problémy a výsměch, proto chlapce odvedla za několika bohy, kteří mu dopřáli kvalit, jež jeho netradiční vzhled vyvážily a Ganeshovy přinesly šťastný život včetně toho posmrtného. Dodnes je považován za symbol překonávání překážek, za mistra naslouchání skrze velké sloní uši a pána mála zbytečných slov díky drobným ústům. Velké břicho mu dovoluje strávit dobré i zlé.

S pravidelným cvičením přichází poznání, že posun existuje.

Symbol v jedné z jeho čtyř rukou, bodec, popohání lidstvo vstříc smělým snům, oprátka z lana ve druhé ruce chytá všechno zlé. Spodní pár rukou nese významy gest. Rukou, jež je vztyčená dlaní směrem k nám říká: neboj se, jsem s tebou a dlaň, jež je obrácená k nebi, je symbolem nekonečné štědrosti a výzvou k pokloně. Myš, která táhne Ganeshovo spřežení, je symbolem jeho skromnosti, neb zvolil nejmenšího z tvorů za svého pomocníka. V jiných výkladech je myš považována za mantru, která se svými ostrými zoubky dokáže prokousal lanovím ignorance. 

V příběhu lze najít nespočet témat k zamyšlení. V souvislosti s jogovou praxí jsem si vybrala překonávání překážek. S pravidelným cvičením přichází poznání, že posun existuje. Jsou ásány, o nichž jsem si mohla nechat zdát a najednou v nich s lehkostí dýchám s vahou celého těla na pažích. Pocit z toho je samozřejmě povznášející pro pozici samu, ale dá se uchopit a přenést do denního života. Věřit, že pravidelným opakováním a vůlí jde změnit stávající stav, je základ pozitivního přemýšlení. Jasně, že jsem kolikrát otřela zpocené čelo, aniž bych dosáhla cíle a odfrkla si dost naštvaně. Tak to je, nejde to hned, ale je možné, že to klapne, když člověk vytrvá. Naučila jsem se od svých učitelů frázI: “možná ne dnes, ale zítra, nebo až za měsíc či za pár let…”.  Je to jako vidět světlo na konci tunelu. 

Vyberte si jednu pozici, která se vám líbí, zdá se nedostupná a pravidelně ji zkoušejte. Vsadím se, že už za týden pocítíte aspoň malý posun. Rozhodně na mentální úrovni a na fyzické možná o píďu, ale budete mít něco, co jde vzít a přenést kamkoli je to třeba.  

Tady je jedno z mých “možná ne zítra, ale třeba za pár let”. 

Author: Tatiana Vomackova

Everything you can imagine is real.

%d bloggers like this: