S pravdou ven

SATYA 

Překládá se jako pravdivost nebo pravdomluvnost a patří do souboru Jám, pravidel, jimiž se jednotlivec vymezuje vůči světu, jehož je součástí. V křesťanské tradici ji zrcadlí 8. přikázání: nebudeš lhát. Koncept je jasný, aplikace může vykazovat jisté komplikace. Krishnamacharya v jednom rozhovoru uvedl, že Satye (pravdivosti) je nadřazená Ahimsa (neubližování), a proto bychom měli zvážit, jestli pravda, kterou říkáme někoho nezraňuje a případně ji nechat nevyřčenou.

hear speak see no evil

Snad každý se už někdy dostal do situace, kdy měl zaručeně pravdivé informace, o něž se nechtěl podělit, protože mohly být zdrojem bolestivého odhalení, ale zároveň by jejich sdělením mohl ušetřit bolest ještě větší. Jak to tenkrát dopadlo? Zkuste si vzpomenout.
Z mé zkušenosti je lepší mlčet, protože pravda dříve nebo později stejně vyjde najevo. Bolestivá pravda se snad ani nemůže potkat s pozitivním ohlasem, alespoň ne okamžitě.
To mi připomíná otázku: “Proč jsi mi to neřekla už dávno? Mohla jsem si ušetřit trápení.”
“Nemohla! Bolelo by to stejně už tenkrát a navíc bys to pravděpodobně odmítla slyšet.”

Kdysi jsem někde slyšela, že děti do dvou let neumí lhát. Ukázalo se, že pětina z nich už ano, a že je vědecky dokázáno, že čím dřív koncept lži prokouknou, tím úspěšnější v životě budou.

image

Protiváhu moderních studií jsem našla v hinduistické mytologii, kde se traduje, že to, co vychází ze srdce, je pravdivé.
Ať nejen tento den vítězí pravda a láska.

Author: Tatiana Vomackova

Everything you can imagine is real.

%d bloggers like this: