Brahmacharya

brahmacharyaJedno z pěti jogových pravidel zvaných Jámy, které může být překládáno jako umírněnost.
K pochopení mého chápání začnu z druhé strany a to vášní. Slovem, které nabízí několik konotací. Pro případ, že zapochybujete nad významem slova konotace, je to ta druhotná – asociativní složka výrazu. Znamená to, že do výkladu slova vášeň můžete promítnout svůj postoj, emoce, chcete-li ideologii nebo estetično. Vášeň tak může být krásná, zrádná, zakázaná, přeceňovaná nebo obsahově tak široká, jak si ji sami naplníte.

Při prodlouženém víkendu v Alpách jsem se ujistila, že jízda po sněhu z kopce dolů je moje vášeň. Není obrovská ani maličká. Není spalující ani mě nenechává úplně chladnou. Projevuje se teoretickou touhou obejmout zeměkouli a křičet hurá, protože tělo pluje na vlně endorfínů uvolněných do mozku. Praktické projevy ve formě smíchu a extatické radosti mají i vedlejší účinky jako svalovou horečku, vyčerpanou kreditku a zmeškané hovory od těch, jež pondělí zastihlo v pracovním nasazení.

Ať už je to snowboarding nebo jiná disciplína včetně té milostné, jíž jednou za čas vášnivě propadáte, užívejte si ji, ale stejně jako všeho s mírou, aby vaše tělo a mysl neztratily tolik potřebnou rovnováhu.

Jóga učí umírněnosti. V souboru pravidel vymezujících nás vůči okolnímu světu je umírněnost na třetím místě po nenásilí (ahimsa) a pravdivosti (satya). V mnohých pojednáních je brahmacharya vykládáná pouze v souvislosti se sexuální zdrženlivostí a mnišským celibátem, ale najdete i texty, které obsah rozšiřují na veškerou smyslovou kontrolu a z nich vycházím, protože v nich vidím smysl slova brahmacharya pro 21.století v západní civilizaci.

Umírněnost nám dává pocítit harmonii rovnávážného stavu. Ať už je to vědomá kontrola nebo vypěstovaný zvyk. Brahmacharya je cesta postavená z kompromisů, jejichž důsledkem se člověk nepřepíná, nepřejídá, volí kvalitu před kvantitou a poslouchá své tělo i duši pro šťastný život. Teoreticky snadné, prakticky možné a s láskyplným přístupem k sobě samým se to dá zkoušet pořád dokola, až to jednou bude dávat mysli smysl a smyslům nenásilnou kontrolu.

Author: Tatiana Vomackova

Everything you can imagine is real.

%d bloggers like this: