Při zemi

Na začátku února jsem si přečetla Bělčin příspěvek na belayoga blogu o dřepech a nechala se jím inspirovat pro celý měsíc. Na začátku každé lekce jsme si chvíli přičapli a krátili si čas “utrpení” povídáním o tom, co nám v posledních dnech udělalo největší radost nebo nás mile překvapilo. Sdílená radost tak přebila bolest nejčastěji v holeních a co teprve úleva po dosednutí na zadek…

Průběžně jsem vyhledávala informace o benefitech hlubokého dřepu a ty, které jsem si zapamatovala tady uvádím.

1. Vylučování – v dřepu jsou střeva průchodná, zatímco v sedě se jejich rozložení v těle zahne za roh, a tak to, co je  přirozené, přirozeně nefunguje a dochází k problémům (hemoroidy, zánět slepého střeva,  polypy, vředy, divertukulóza a rakovina tlustého střeva)

zažívání

2. Postavení těla – v hlubokém dřepu pracujeme s mobilitou kotníků, které vlivem zkrácených lýtkových svalů a nepružné Achilovy šlachy ztrácejí na rozsahu svého pohybu (pro některé lidi je nemožné položit v dřepu paty na zem). V dřepu posilujeme kyčle a hýždě, čímž ulevujeme kolenům a zároveň zlepšujeme svalový systém, a tak celkově přispíváme lepší stabilitě těla.

3. Bolesti zad – vytočení pánve vzad při hlubokém dřepu protahuje svaly v zadní části zad, dekomprimuje páteř a ulevuje od bolesti.

Výhod je ještě další řada, a když si pravidelně přilepíte stehna na lýtka, sami si je užijete a to je nesporně lepší, než si o nich číst.

A zpětná vazba od studentů?

  • Při pravidelném opakování pociťují úlevu v oblasti spodních zad a taky se ten dřep už “dá vydržet”.

  • Všímají si světa kolem sebe, a tak jsem se na lekci dozvěděla, že skupina indických žen při čekání na letišti Václava Havla pohodlně dřepěla.

  • Praktikují jógu mimo podložku, když  si v dřepu povídají se svými dětmi, které při tlačení do nočníku vyžadují společnost,

Těší mě to, protože si na konci dne můžu říct, že to, co dělám, má smysl a přesně to jsem si přála cítit, když jsem rozhodla změnit práci.

 

 

 

Author: Tatiana Vomackova

Everything you can imagine is real.

%d bloggers like this: