Není nad to se nadechnout

Znáte to, když máte rýmu a ta Vám blokuje nos tak, že nadechnout se z plných plic je v podstatě nemožné? Nebo ty chvíle v noci, když ležíte na boku a cítíte, jak se Vám rýma přelévá z horní nosní dírky do té vespod? A co teprve ty prekérky, kdy zoufale troubíte jako slon a lidé se na Vás pohrdavě otáčejí…

Rýma je děsná otrava a kdyby to šlo, aby nebyla, tak by to kdekdo bral. Čtěte dál, protože prý to jde.

Pravidelné denní používání konévky Neti (jala neti kriya = čištění nosu) naplněné teplou vodou se solí je cesta od rýmy a nejen to. Je to prevence alergií, astmatu a zánětu dutin.

IMG_2485

Trochu vědecko anatomického popisu. 

Je lehce pochopitelné, že teplá voda se solí rozpustí usazeniny na sliznici a vypláchne je. O něco méně jasné je kouzlo Venturiho efektu a síla gravitace, které ze slepých uliček dutin vycucnou hlen či sliz a propláchnou je čistou slanou vodou. Indové tuto zdánlivě vysoce technologicky vyspělou metodu používají už tisíce let a stačí jim k tomu malá keramická (nebo plastová) konévka. Zázrak? Ne, praxe. Jogová praxe, která je přístupná každému a vůbec není těžká. Zvládnou to i kluci s knírem, kteří na Vás nejdřív nechápavě koukají, ťukají si na čelo a teprve když se 3 týdny nemůžou zbavit rýmy špitnou, že by to taky zkusili. Jo a pak chtějí svojí konévku. Koupit se dají na různých místech, ta moje je z Yogashopu a sůl taky od tud.

Jak na to?

Ráno, až si budete vařit vodu na čaj nebo na citrón, nechte pár deci vystydnout na teplotu lidského těla, nalijte do konévky a přidejte lžičku černé soli. Může být i kuchyňská bílá sůl, ale ta obsahuje zbytečné přidané látky a nemá specifickou vůni černé soli (upřímně, smrdí decánko jako pukavec a taky divně chutná, musí být strašně zdravá). Vůni/smrad stranou, černá sůl pomáhá při trávení, rozpouští hleny a zlepšuje zrak. Kromě neti ji užijete v kuchyni při vaření.

FullSizeRender

Prolití jedné a pak druhé nosní dírky Vám zabere sotva pět minut. Při čištění nosu dýchejte pusou. Přiložte konévku k jedné nosní dírce (do dírky) a nechte vodu protéct tou opačnou nosní dírkou ven. Pak se vysmrkejte a vyměňte strany. Tělo ideálně v předklonu a hlava lehce nahnutá. Jde to samo. Pokud by to nešlo, zkuste několik sérií Kapalabhati.

Konévka neti je hezký doplněk do koupelny. A sůl by se po otevření měla udržovat ve vzduchotěsné nádobě, která taky může být dekorační prvek.

Zdravě a krásně. Značka ideál.

Author: Tatiana Vomackova

Everything you can imagine is real.

%d bloggers like this: