Vánoce ve zkratce

Zdá se, že prosinec trvá jen pár minut, ale vejde do něj zážitků jako se do 70 litrové krosny nacpe zbytečného oblečení na cestu k moři. Besídku střídá večírek, opici kočka, žaludek rozlohou trumfne Čínu a tichá noc nastane nejdřív v lednu…

Pro Pražáky patří park na Kampě k vánocům jako bramborový salát ke štědrovečerní večeři, a tak ještě před odjezdem na venkov běžím dostát tradici a pokochat se pohledem na věžatá panaromata.

IMG_2904

 

Se svou nekompromisní představou o vzhledu vánočního stromku na sebe 24. každoročně beru utrpení v podobě

1. nekonečného hledání vadné žárovky v zamotaném řetězu

2. prstů rozpíchaných o jehličí

3. a rozhodování se mezi tím, co je moc a co moc málo ozdob.

S lítostí zjišťuju, že moje nové cédečko kirtanů spolehlivě vyhnalo celou rodinu od rozzdobeného stromu a radši si v kuchyni nad prázdnou lahví vaječňáku prozpěvují vánoční koledy. Dozdobím a přidávám se k nim. Pak ani nevím jak, je po večeři a rozbalujeme dárky.  Slušivý psí motýlek a nový pár očí jednoznačně vedou.

Na boží hod začíná několikadenní vánoční tour. Zhulákaná cukrovím (v angličtině na to mají výraz “sugar high”) se honím s dětmi a psy kolem venkovních i interiérových stromků a na klávesy dokola vyťukávám tu jedinou koledu, kterou jsem se stihla naučit. První pohádku sleduju v polokómatu na cizím gauči až 28. ráno, a když večer přijíždíme domů, přeju si, aby už konečně začaly ty avízované svátky klidu.

29. jsem zbylé cukroví zamkla do komory, smetla opadané jehličí a všimla si, že kromě sněhové nadílky za oknem mi v kuchyni vykvetly “barborky” zlatého deště. Vánoce jsou boží hody a snad se nerouhám, když se už teď těším na ty příští.

Author: Tatiana Vomackova

Everything you can imagine is real.

%d bloggers like this: