V tom vedru cvičí jen blázni … do života!

 

blog_retreat

První Happy Go Lucky yoga&surf retreat na Srí Lance sice nebyl žádný retreat, ale exotické prázdniny s jógou a surfováním. Existují prý totiž jistá terminologická pravidla vysvětlující a ustavující, co je retreat a jak se liší od prázdnin a jiných relaxačních pobytů ve skupinách. My jsme nedostáli ticha a nedosáhli klidu, v němž je prostor najít sám sebe a své místo ve světě a společnosti, jak je prý na retreatu běžné, a tak jsme měli “jen” prázdniny s jógou, surfováním a socializováním z očí do očí mimo sociální sítě (…protože wifina přestala druhý den fungovat).

Nejdřív jsme se otrkávali a postrkovali, abychom si uvědomili, co tam každý děláme, co očekáváme a jak ta očekávání i své ego pustit na týden k vodě – konkrétně k moři a užít si to.

Bydleli jsme v zahradě u pláže, takže ticho narušovalo šumění vln a občasný pád kokosového ořechu ze stromu. Zajímalo by mě, kolik cestovních agentur dostane od klientů stížnost podobného znění: “Reklamujeme slibovaný klid, celý týden nám pod okny děsně hučelo moře.” 

V koupelně tekla jen studená voda. Kohoutek s červeným označením zcela chyběl. Nikdo si nestěžoval. Ad jedna, bylo vedro i v noci. Ad dva, každý si asi jednou slíbil, že se bude otužovat ve sprše a tady to šlo bez osobních dramat. Místo toaletního papíru jsme měli hadici se sprškou. Považuju to za velmi ekologické a hygienické řešení, na které evropský člověk zpočátku reaguje panicky a po návratu přemýšlí, že si to na wecku taky nechá instalovat. Postele jsme měli s nebesy z moskitiér a ložní prádlo sušené sluncem. Snídaně byly bohaté na ovoce, které chutná úplně jinak a absolutně božsky, ačkoli vypadá hůř, než to profesionálně naaranžované ve výloze Fruit de France. Párkrát jsme ráno jedli jako srílančani, čili dost vostře a rukama.

Ranní lekce jógy pod širým nebem v palmovém háji začínaly s úsvitem a večerní končily se západem slunce. Po lekci probíhal “dipping” – namáčení se v moři, v prostoru na to kameny vyhrazeném a chráněném velkých vln, které by rozmetaly zenový klid těla i mysli. Přivezené pomůcky ocenili jak jogíni, tak místní fauna.

Protože v místě, kterému jsme říkali doma, byly vlny pro pokročilé, jezdili jsme se učit surfovat o pláž dál do Welligamy. První lekce na souši byla přesně ta situace, kdy si říkáte: “Jasně, pádluj, skákej, jeď…to dám, tak jdeme do vody?” Ve vodě to už tak jasný nebylo. Hodina metody pokus omyl a člověk je rád, že leží na znak v písku, ani nemá sílu si odepnout leash z kotníku.

Individuální i vedené meditace byly k dispozici v nedalekém chrámu, který je shodou náhod ve správě české buddhistické skupiny a gendrově smíšená parta se tam v tichosti oddává svým sezením. Muži mohou bydlet v areálu chrámu, ženy musí přespávat mimo posvátné území. To, že se (my ženy) nesmíme dotýkat mnichů a nosit v prostorách chrámu odhalená ramena a nohy nad kolena ani zmiňovat nemusím, nebo? Řádně oděné můžeme nosit obětiny – košíky čerstvě natrhaných květů (moje nejoblíbenější jsou frangipany a ibišek) a ukládat je na oltář. Meditace v chůzi pak může pokračovat cestou z chrámu domů po pláži. Ideální místo na usebrání a v tomhle směru i retreat.

Mluvě o retreatu! Jednoho dne cestou k chrámu jsme narazily na díru v plotě, a když jsme jí prolezly, otevřela se na nám říše divů, která, jak se úplně nahoře ukázalo, patří jednomu muži z království (Velké Británie a Severního Irska). Ideální místo na jogový retreat. Vila s pěti nádhernými ložnicemi, shalou na cvičení jógy, bazénem s výhledem na oceán, několika kabánami na odpočinek či tiché rozjímání a služebnictvem včetně kuchaře. Pronajímá se! Je libo opravdový Yoga retreat v únoru 2016?

Ten pocit, když Vám to, co děláte, dává smysl… dojala jsem se, když jsem před sebou po 7 dnech viděla sladěnou a ladnou skupinu krásných lidí, kteří sami pro sebe cvičí to, co jsem se jim při lekcích snažila předat.

IMG_3244Děkuju všem zúčastněným za energii a nadšení. Děkuju Myše za poskytnutí “domova” a děkuju vesmíru za to, že je ke mně milostivý a štědrý.

 

 

 

 

 

 

 

.

Author: Tatiana Vomackova

Everything you can imagine is real.

%d bloggers like this: