Digitální nomádi

Kdesi na konci světa, na tom nejmíň pravděpodobném místě, potkali jsme Čecha. Seděl před svou pronajatou kůčou hned vedle té naší a něco si se sluchátky na uších zapisoval do iPadu. Překvapil, když nás česky oslovil. O půl hodiny dřív totiž, když jsme se ubytovávali, ptal se nás majitel toho “resortu” z bambusových stěn “where you from?” – taková asijská klasika, častější než jak se máš? Czech nezafungovalo, při Czechoslovakia už se chytil a přidal k dobru, že tam jednoho Čechoslováka zrovínka měl, ale brzy ráno prý odjel. Sdíleli jsme jeho soustrasný výraz a povzdechnutí. Na to, že měl ty kůči čtyři a cestovní ruch byl v těch místech spíš cestovní klid, to moc pod kontrolou neměl. Na jeho obranu, oni tam v horách dost pěstují opium a my běloši se jim celkem pletem, protože všichni vypadáme stejně.

Nicméně, ten Čech, co tam neměl být, nám řekl, že je digitální nomád. Je to online zaměstnání, které se dá provozovat kdekoli na světě, kde je dostupný a relativně funkční internet. Proto ta sluchátka a iPad. Digitální nomádi jsou často správci sociálních sítí, experti na online marketing, grafici, webaři, autoři e-books, nájemní autoři, chcete-li spisovatelé, prodejci on-line reklamy atd. Žijí, pracují a cestují po celém světě. Na různých místech mají základny (třeba v Chiang Mai nebo na Tenerife), na facebooku mají skupiny a scházejí se na pivo na pláží, nebo na rýžovém poli. Příjmy mají v závislosti na času, který práci věnují, na možnostech klientů, pro něž pracují a samozřejmě na své potřebě a svých schopnostech. Matouš, tak se ten Čech, jmenoval, mi poslal několik odkazů, díky nimž jsem svoje povědomí o digitálních nomádech rozšířila. Není jim všem 20, některým ani 30. Není to totiž otázka věku, ale vůle a touhy.

http://www.nomadvasii.cz

http://www.zivotnacestach.cz

http://www.pracenaceste.cz

http://www.zivotnabali.cz

http://www.nomadicmatt.com

 

21.století nám dává tolik možností, že se buď můžeme nervově zhroutit, nebo můžeme žít svůj sen.

11050199_10153161662614349_342278753766746857_n

Všechna ta hesla a klišé jako:

Jdi za svým snem. Následuj svoje srdce. Nenech se omezovat. Vykašli se na práci, co tě nebaví. Život je krátký…

jsou pravdivá a záleží, na úhlu pohledu, na odvaze a někdy taky na načasování!

Jasně, že se nemůžou všichni sebrat a jít žít do Thajska, ale oni po tom taky všichni netouží a upřímně, ten nomádí život není pro každého. Máme přeci i hesla typu:

Všude dobře doma nejlíp a Home sweet home…

Author: Tatiana Vomackova

Everything you can imagine is real.

%d bloggers like this: