Chia (čia) puding

Semínka čia jsou dnes už celkem rozšířená i u nás, a tak přijde vhod recept, který jsem před pár týdny vyzkoušela u kamarádky v Dubaji a s chutí na něj vzpomínám.

Čia a já

Poprvé jsem o nich četla před pár lety v knížce Zrozeni k běhu (Born to run) a první pytlík tehdy velmi draze koupila v prodejně Country Life. Od té doby jsem zkusila různé formy konzumace. Mezi stálice patří pár lžiček semínek v lahvi s vodou, kterou s sebou přes den nosím. Semínka ve vodě “zgelovatí” a díky své schopnosti vázat vodu udržují tělo hydratované a připravené zvládat zvýšenou námahu (třeba tři lekce jógy za den). Mimo jiné jsou zdrojem železa a magnézia, takže mi skvěle nahradí rozpustné tablety a kapsle.

Čia puding s mangem 

Suroviny jsou u nás hravě dostupné, jen to mango možná nebude tak šťavnaté a sladké jako v tropech, ale dá se dosladit větší lžící javorového sirupu.

Puding připravíte smícháním

8 lžič čia semínek

2 a půl lžic javorového sirupu

1 lžičky vanilkového extraktu (nebo obsahu jednoho vanilkového lusku)

půl lžičky skořice

a špetky kardamonu se 400 ml kokosového nebo mandlového mléka.

Hmotu pak v uzavřené nádobě necháte přes noc uležet v lednici (nebo aspoň 8 hodin přes den).

Mangové pyré získáte rozmixováním 2 plodů manga (zbavených pecky, to dá rozum) a tolika lžic javorového sirupu kolik uznáte za vhodné.

Pak vrstvíte puding a pyré, až máte celou sklenici pruhovanou a nakonec to ozdobíte třeba semínky granátového jablka nebo slunečnice.

Podávejte k snídani nebo jako dezert kdykoli.

IMG_2954

Nenašla jsem vhodné mango, tak jsem použila pyré z jablíček a upřímně, nehodí se k tomu. Ani jako celek nevypadá lákavě. Někdy je metoda pokus-omyl opravdu omyl.

IMG_4104

 

 

 

 

Author: Tatiana Vomackova

Everything you can imagine is real.

%d bloggers like this: