Svoboda je pěkně náročná

Jóga, Láska, Radost, Zdraví, Život

image

Při umývání oken ve studiu mě napadalo hodně věcí. Jako první kariérní provinění, že místo, abych ťukala do klávesnice, máchám ve středu dopoledne gumovýma rukavicema v kyblíku s mýdlovou vodou. Na uklízečku zatím nemám a ve studiu, kam lidi chodí čistit mysl a rozmazlovat tělo, nemůžou být špinavá okna. Můj pocit, moje studio, moje práce. Když jsem vyřešila vnitřní boj o to, jestli bych radši neměla generovat zisk, přesunula jsem se do dalšího levelu. Bude pršet? Jasně, vždyť jsem umyla okna. Vždycky to tak je. Poznámka: V noci opravdu sprchlo. Pak přišla na řadu jogová teorie. Začala jsem si vyjmenovávat jámy a nijámy a hledat v paměti sanskrtské názvy. Dělávám to pravidelně, protože mytí oken je očista a očista mi evokuje sauču a pak už se to veze, jsem jako Rainman. Dál jsem kontemplovala, jak se odvíjí můj praktický život na pozadí teoreticky zvládnutých pojmů. Propadám – do hluboké jámy. Mezi okenní rámy jsem skřípla mouchu, nechtěně. Kde se vzala netušim. V doslovném překladu: where she married herself, there she married herself. Ke svačině jsem snědla půl krabičky karamelového másla a nalhala si, že je zdravé, protože je vhodné pro vegany. V žilách mi bezostyšně teče jaro proudem. Ahimsa, asteya i brahmačarya v tahu. Jen satya je saturovaná, nekecám.
Abych vylepšila energii okamžiku, začala jsem si vyjmenovávat čakry a přiřazovat jim barvy a pocity. Sauča a svadhyaya jednou ranou.
Skrze čistá skla jsem zhodnotila, že je čas vymést z balkónu jehličí a vysadit tam jaro. Nakoupila jsem macešky, sedmikrásky a narcisy a vysela rovnou i velikonoční osení, pažitku a rukolu.

Navzdory tomu, že vyjmenuju všechny jámy i nijámy, že udělám stoj na předloktí a na vizitce mám pod jménem připsáno lekce jógy, jsem pořád otrokem předsudků své mysli a jogínka na baterky.

Nemám standardní pracovní dobu, tak co je komu do toho, jestli ve středu v 10 myju okna? Teda kromě mě samotný. A co je mně do toho, co si kdo myslí?

Někdy je pro mě strašně těžké být svým pánem a pracovat bez šéfa, uzávěrek a kancelářského stolu s píchačkama na stěně.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s