Beránky beránky duc

image

V dávných dobách byli ti, kdož neměli peníze, odkázáni o velikonocích k nucenému vegetariánství a místo jehněčí pečeně si vlili těsto do formy ve tvaru beránka a buchtu pak postavili na stůl. Tradice se drží dodnes, leč beránek teď na stole lehává vedle pečeného dobytka či ptactva. Dost pravěpodobně by Vás při asociační hře napadlo jako další slovo obětní.

V křesťanství je beránek symbolem zastupujícím Ježíše Krista, který se obětoval za spásu světa. I tady se význam lehce posouvá, když se nejeden ateista se obětuje, aby snědl beránka i s prdelkou.

Beránek k velikonocům patří, ať už je z kameninové nebo silikonové formy. Péct by se měl na bílou sobotu, aby byl k nedělnímu božímu hodování pěkně uleželý.

Receptů najdete všude plno. Je libo nadýchaného beránka? Nebo, že by banánový, bezlepkový, či beránek od maminky?

image

Moje maminka se obětovala a odjela spasit svět z paluby výletní lodi, tudíž letos padl beránek do mé trouby. Zatím, co se pekl, uvily jsme věnce ze zbytků visterie a nabarvily vejce. Cibulové slupky zafungovaly skvěle, ty z červené řepy měly značné rezervy a víc než na vejcích, jsou čevené skvrny na stole, na lince a ve dřezu. Modrý provázek podle Briget Jones jsme nepoužily, šetříme ho na polévku. Gázy padly dvě a taky jsme otrhaly většinu kuchyňských bylinek.

Asistoval nám pes, který ale většinu času ležel jako beránek tam, kam zrovna okny nejvíc dopadaly sluneční paprsky.

image

Pozdní oběd jsme si daly Na Marjánce, kde mají v rámci velikonočního menu skvělou špenátovou polévku a taky nádivku, co chutná jako od maminky.

image

Recept z přílohy časopisu Žena a život na úplně obyčejného beránka, který je raz dva hotový a stůl ozdobí.

image

 

Author: Tatiana Vomackova

Everything you can imagine is real.

One thought on “Beránky beránky duc”

Comments are closed.

%d bloggers like this: