Řekni mi, co čteš a já ti řeknu…

V poslední době nepíšu, za to hodně čtu. Vracím se zpátky ke knížkám, které jsem už dříve četla a k jedné, kterou jsem opakovaně odložila nedočtenou.

Moje stálice jsou Pablo Coelho a Haruki Murakami. Sedí mi jako pr*el na hrnec a tituly, ke kterým se vracím navíc sedí situacím, které v současné době prožívám.

Konkrétně pak Jedenáct minut, Brida a Záhir od Brazilce a Na jih od hranic, na západ od slunce a Kronika ptáčka na klíček od Japonce. Všechny se v něčem mně blízkém potkávají. Hrdinové hledající sami sebe – ve vztazích, v samotě a odkrývající smysl svého života za pomoci magie, rituálů, nadpřirozených sil nebo často neuvěřitelné imaginace. V každé z nich je něco víc než oči vidí a z každé z nich mám pocit, že cokoli si dovedu představit, je opravdové. Žádné konkrétní odpovědi, spíš zpovědi – v asijském podání až syrově surové. Coelho, často zatracovaný, je pro mě jako Woody Allen nebo John Irwing. Cokoli nového se od nich objeví, beru jako darovaného koně a na zuby mu nekoukám. Ačkoli to jsou třeba pacienti se špatnou pověstí, jejich tvorba mě hluboce oslovuje a já k nim pociťuju nehynoucí respekt.

Můj čtenářský koutek tenhle měsíc korunuje kniha Elisabeth Haich Zasvěcení, kterou jsem poprvé začala číst před 5 lety a odložila, protože to dál nešlo. Nerozuměla jsem větám, ztrácela smysl a nakonec i zájem. Vrátila jsem se k ní loni na podzim a dočetla a stejné místo jako před lety a zase se sekla. Až teď jsem jí konečně propadla tak, že navzdory obtížnosti některých kapitol a částečné nelibosti k obsahu, jsem jí uprostřed jedné noci dočetla a tančila tmou na oslavu. Z knihy se stal pracovní sešit, protože obsahuje tolik informací, které mi nejde jen tak slepě přijmout ani zahodit v zapomnění.

 

Author: Tatiana Vomackova

Everything you can imagine is real.

%d bloggers like this: