Ten tempeh…

Když se o sóju začnete víc zajímat, zjistíte, že nevíte, jestli jí vůbec chcete konzumovat. Máte-li chuť a čas na to, přečíst si a vyhodnotit tisíce slov pro a proti, možná dojdete tam, kam já. Sója ano, ale fermentovaná – tzn. tempeh, miso a některé sojové omáčky. Fermentovaná sója obsahuje silný antioxidant – vitamín K2, který správně distribuuje vápník po těle a posiluje pevnost kostí. Údajně zpomaluje projevy stárnutí a podporuje imunitu. Hurá. Více informací najdete tady, je to skvěle zpracovaný stručný souhrn.

Největším důvodem, proč obloukem obcházím sojové mléko a tofu je fakt, že mám hypofunkci štítné žlázy. Goitrogeny v nefermentované sóje obsažené funkci štítné žlázy oslabují.

Ještě, že je ten tempeh fermentovaný. Miluju tempeh. Chutná jako oříšky, zasytí jako maso a je neskutečně jednoduché ho upravit, narozdíl třeba od sušených kostek “sojového masa”, které při špatné přípravě chutnají jako houba na nádobí.

Mám ve svém okolí pořád spoustu lidí, kteří tempeh neznají, nebo se ho bojí koupit, protože “co s ním?” Sníst! Třeba na plátky nakrájený a osmažený na pánvičce bez tuku. Nebo na kostičky pokrájený a přidaný do salátu (i tady ho předem na sucho orestuju). Nebo v sendviči s okurkou a hummusem.

Můj vůbec nejmilejší způsob přípravy tempehu je s těstovinami, špenátem, rajčaty a fetou.

TĚSTOVINY S TEMPEHEM A ŠPENÁTEM

Amaranthové těstoviny (koupila jsem jedny, jejichž základem byla pšeničná mouka, tak pozor, pokud žijete bez lepku)

Cibule a česnek nakrájené na jemno

Listový špenát (mimo sezónu mražený)

Rajčátka

Feta nebo balkánský sýr na kostičky

Tempeh (balení stojí necelých 60 korun)

Zatímco se v osolené vodě vaří těstoviny, osmahněte na oleji (použila jsem sezamový) cibulku a česnek. Přidejte špenát a nechte zavadnout. Pak přidejte ten tempeh nakrájený na kostičky a chvíli převalujte vařečkou tam a zpátky, aby se osmažil. Pouští-li Vám špenát hodně vody, osmahněte si tempeh na sucho vedle na pánvičce. Máte-li jen jednu, tak asi u sousedů. Až se směs spojí, přidejte rajčata a zase chvíli cvičte vařečkou. Nakonec do toho vmíchejte scezené těstoviny a přidejte fetu, na chvilku, aby se prohřála, ale neroztekla. Ochucuju jen solí, pepřem a směsí semínek (sezam, konopí, slunečnice)

IMG_7722

 

 

Author: Tatiana Vomackova

Everything you can imagine is real.

One thought on “Ten tempeh…”

Comments are closed.

%d bloggers like this: