Dopřát si dojít na dno a odrazit se od něj

Když jsem byla malá, vyhodili mě ze sboru, pamatuješ?” říkala jsem nedávno mámě, když jsem jí vysvětlovala, proč jsem se přihlásila na víkendový workshop “Každý umí zpívat”. Nepamatovala si to. Dost mě tím zarazila. Myslela jsem, že tuhle mou osobní tragédii sdílela celá rodina. Teď abych se bála zeptat, jestli si vzpomíná, jak jsem na louce spadla z jednorožce.

Každý člověk se něčeho bojí. Já se bojím za dva, možná tři lidi. Když pominu tmu, myši a samotu, tak je to zpívat před lidmi, bez doprovodu hudby. No a zrovna tenhle můj strach mi vesmír postavil přímo před tvář a čekal, co budu dělat. Pár let jsem nedělala nic a bála se tiše dál. Pak jsem o svém strachu začala mluvit a kamarádka mi poslala tenhle odkaz. Přihlásila jsem se v červnu, zaplatila zálohu a zapomněla na to. Před 14 dny mi přišel email s podrobnostmi a GPS souřadnicemi.

V pátek jsem je zadala do navigace a vyrazila hledat svůj hlas.

Bylo nás 11, chyběl jen otec Klabzuba. Místo něj matka Ida. Ida Kelarová, její manžel Desiderius, krátce Dežo, a taky Oto a Jéňa. Samý Romáci, jak se tak říká.

Od pátku do neděle jsme vypli hlavy, já dokonce po letech vypla i telefon, a otevřeli srdce. Zpívali jsme romské písničky, aniž bychom znali význam jejich slov. Tančili jsme a vytleskávali čapáše. Procházeli jsme se podzimní krajinou a skákali na snopy sena. Znali jsem se pár hodin, když jsme se si dívali do očí a odkrývali lásku a smutek z jeskynních světů našich podvědomí. Plakala jsem. Konečně, já na workshopech nikdy nepláču, většinou jako jediná, až mi to bylo podezřelý.

Poslední den se zhmotnila má noční můra a já neutekla, nevymlouvala se ani jsem se už nerozbrečela. Dovolila jsem si být sama sebou – bez přetvářky, beze studu a bez zábran. Zpívala jsem sama mantry přede všemi a to, co ze mě vyšlo, byla svoboda. Možná falešná co do tónů, ale tak čistá, že šla všechna faleš stranou.

Srdce mi buší a duše se dušuje, že to tam uvnitř nějak pofackuje, aby ta moje věčně zaměstnaná hlava, nechala prostor srdci, protože lásku a radost stějně nevymyslí. 

Author: Tatiana Vomackova

Everything you can imagine is real.

%d bloggers like this: