Čistá pusa, čistá slova…

Prvotní impuls k tomu vybrat si jinou, než běžnou zubní pastu, přišel sám od sebe. Neřešila jsem fluor. Přišlo mi zvláštní, že jsou pasty za dvacku a pasty za pár stovek a z od toho se celá anabáze odvinula. Jak to a kde je rozdíl? V posledních letech se moje preference při výběru kosmetiky řídí několika faktory:

  • testování na zvířatech
  • složení – obsah přírodních látek
  • atraktivita obalu hlavně ve smyslu šetrnosti k životnímu prostředí.

13062195_882267501881607_1289653561484415285_n

Když se podívám, kolik obalů denně vyhazuju a vynásobím to počtem lidí, zdá se, že žijeme na skládce. Dávno už chodím nakupovat s vlastní taškou, ovoce a zeleninu si nenechávám dávat do pytlíků a když to jde, vybíram si obaly, které jsou recyklovatelné a doplňovací. Jsem třídící nácek. Papír, plast, sklo, náplně do tiskáren a baterky v první řadě a pak i občasné cesty do sběrných dvorů atd. Je to asi to nejmenší a nejmíň náročné, co můžu udělat, abych se cítila, že respektuju zemi. Bolí mě, když ve směsném odpadu vidím kelímek od jogurtu nebo štos papírů. Nechápu, jak to pro někoho není důležité, ale naučila jsem se zrdžovat se poznámek, vyndat a roztřídit, co jde. Stejně tak voda. Když si někdo čistí zuby u tekoucího kohoutku, nebo se mydlí pod spuštěnou sprchou, tak asi neřeší, kolik litrů vody vyteče zbytečně a že jednou někde může chybět.

Zpátky k zubním pastám, kde hlavním tématem zdá se být fluor. Nejsem chemik ani neaspiruju sdílet výsledky obsáhlého výzkumu, protože jsem tomu dala pár článků na internetu a konverzací s přáteli. Fluor je podle některých studií jed, podle jiných jeden ze základních prvků, které naše tělo potřebuje. Pravda je klasicky někde mezi a přikyvuju na obě strany. Potřebujeme fluor, aby chránil naše zuby a kosti, ale nepotřebujeme ho nadmíru, protože pak odvápňuje a kromě jiného potlačuje funkci štítné žlázy, což se mě konkrétně týká. Patří mezi karcinogeny a ovlivňuje činnost mozku a nervové soustavy. Přemíra fluoru oslabuje vůli prosadit se, což vede ke ztrátě svobody. Ježišmarjá. Proto by zubní pasty pro děti do 6 let neměly vůbec obsahovat fluor, neb děti zubní pastu polykají a otevírají přímou cestu nadměrnému množství fluoru do těla. Zdravotních aspektů jsou desítky, vyberte si sami podle svých slabin třeba tady.

Kde se fluor bere?

Všude. Je ve znečistěném ovzduší a prochází skrze pokožku, je v potravinách a v balené vodě. V posledních dekádách není naše kohoutková voda fluorizovaná, ale byla asi do 90. let. Pro lepší přehled, koukněte sem.

Jsou stomatologové a lékaři, kteří doporučují zubní pasty s fluorem, protože reminalizuje tvrdé zubní tkáně a chrání před zubním kazem. Množství obsažené v zubních pastách není velké a nepřekračuje doporučenou dávku denní dávku fluoru (až 1.5 mg). Nevím, jestli je to 9 z 10, kdo fluor v zubní pastě schavule, každopádně je pár odborníků, kteří řeknou ne, není to potřeba. Proto je na trhu velké množství zubních past, které fluor neobsahují. Ať už je to ze zdravotních důvodů, nebo z principu, máme možnost volby. Bezfluorové pasty jsou dražší a často slané, protože místo fluoru obsahují jedlou sodu. Ta je v malé míře v pořádku, ale i tady jsou vykřičníky. Jedlá soda je sama o sobě velmi agresivní. Jednou za čas (rozuměj za měsíc) si popřášit kartáček a vyčistit zuby pouze jedlou sodou nikoho nezabije, ale dělat to denně bude bolet a zdraví to neprospěje.

Když jsem sdílela své rozpaky nad volbou zubní pasty bez fluoru, sešlo se mi několik tipů, a proto jsem se rozhodla je spojit do tohohle textu. Stejně jako je prima si přečíst složení na potravinách, je fajn se zajímat o složení kosmetických produktů. Naše tělo je chrám duše, takže ochrana chrámu je na místě. Jste to, co jíte, to víte. Tak proč by to s kosmetikou mělo být jinak? Naše kůže jsou dveře do těla, stejně tak jako ústa.

Když pominu ayurvédské pasty na cestách po Asii, začala moje cesta za alternativní zubní pastou v DM u značky Weleda. “Hnus welebnosti”. Vybrala jsem si 2 – Ratanhia a Sole. Ani jedna mi nechutnala, ale zvykla jsem si a po pár týdnech už jsem to nevnímala, protože účel byl splněn. Sole mi dokonce dala pocit svěžího dechu. Přiznávám, že jsem si jednou na cestách půjčila bobek běžné pasty a užila si to. Známá chuť a pocit až desinfekčně čisté pusy. S tím ale také svíravý pocit a trochu moc chemie. Když mi došly obě Weledy, jak já se na ten den těšila, přišla na řadu Lavera. Byla jsem šťastná. Pocit podobný tomu, když přijdete domů, do známého prostředí, kde bez vaší přítomnosti někdo uklidil a všechno je na svém místě. Lehká pěnivost, která mi několik měsíců celkem chyběla a taky možnost chodit zase s kartáčkem v puse po bytě a necintat. Už zase se upřímně těším na denní rituál čištění zubů. Tady moje osobní zkušenost zatím končí a štafetu přebírají preference lidí v mém okolí. DĚKUJU! Ještě podotýkám, že na Laveře se shodlo 9 z 10 přátel:)

Převažují průmyslově vyráběné produkty k zakoupení v drogeriích a lékárnách, jedna olejová ústní lázeň od pana Hádka a domácí směs kokosového oleje a jedlé sody.

1. Sante

2. Argital

3. Buccotherm 

4. Himalaya Herbals

5. Jäson

6. Urtekram 

7. Zubní olej 

A jako bonus přírodní bělící sérum na zuby Dulcia v rozkošném obalu.

Author: Tatiana Vomackova

Everything you can imagine is real.

%d bloggers like this: