Ze samoty do světa

Retro plovárna ve Slaným je kousek od Samoty u lesa a ani tam není při sobotním dopoledni uprostřed léta vůbec narváno. Poctivá a čistá padesátka, která Vám připomene, jak přirozeně nádherné je plavat s nebem nad hlavou.


Po návratu z víkendového pobytu v místě, kde záchody nesplachují a elektřina jede na solár, jsem naplněná radostí z lidí. Skupina, která se tam sešla, je spolčení osob, jejichž kreativita a touha po nových dimenzích v rámci běžného života mě uvádí do rozpaků. Je snadné být “free” bez závazků, ale tenhle luxus má jen málokdo – no já třeba. ALE mají ho i matky od rodin, vysoce postavené manažerky a případně kombinace obojího, které se utrhnou od povinností a jedou na chvíli žít samy za sebe. K tomu tři muži, které ta ženská energie neuvádí do rozpaků a zdárně jí sekundují. Já si mám sednout do čela a vést tyhle bytosti kam?

K józe, k uvědomění? Ztrácím pevnou půdu pod nohama sotva se rozhlédnu kolem sebe. Vidím lidi, jejichž životy jsou plné toho, co sama nemám. Přemýšlím, proč si vybrali strávit se mnou víkend a docházím k tomu, že to je proto, že i já něco mám (kromě nadváhy). Něco výjimečného, co spojuje lidi a inspiruje je. Je snadné o sobě pochybovat, sedět a zírat na telku s tím, že mi lidi nerozumí a nikdo mě nechce. Tyhle úvahy vedly by dost pravděpodobně k sebevraždě, a proto mám jógu. Duchovní cestu a směr mých kroků. Zdaleka nejsem ta čistá duše, co se silou své nezkaženosti a disciplíny vznese nad sedák zahradního lehátka. Jsem holka, co je už žena, ačkoli to popírá a uhýbá pohledem, když se vidí v odraze zrcadla. Jsem plná touhy po životě, protože ačkoli věřím na inkarnaci duší, mám teď momentálně a fyzicky jen jeden. Nejsem vdaná, nemám děti. Co víc, žiju sama, protože jsem zatím nepotkala člověka, v jehož náruči bych chtěla večer co večer usínat a říct mu miluju tě před sluchy a zraky svých blízkých. Možná hledám zlaté vejce a možná jsem na své cestě zatím sama, protože mým úkolem je být tu pro lidi. Vnímat jejich svět, ovlivňovat jejich kroky a dávat jim sílu přejít přes slack linu od stromu ke stromu, i kdybych je měla držet za ruku. Není snadné se srovnat s tím, že se nepohybuju po standardní trajektorii a neodškrtávám okénka “to do listu” podle běžných pravidel. Jsem za zenitem, přesto s tak velkým obzorem, že si sotva dohlédnu na špičku nosu. Přemýšlím, že přestanu “učit” jógu, protože čím víc vím, tím míň si věřím. Moje praxe, která je definovaná podložkou a ásanami, je podle vnějších znaků jóga. Prošla by ale sítem, když zatím, co tohle píšu, kouřím cigarety? Jsem jogínka, když se občas opíjím vínem a nevím, kudy kam? Když se nepřitáhnu silou svého středu na šále do výmyku? Jsem jogínka, když se někdy zlobím na lidi, protože se mi nelíbí jejich cesta a úhel pohledu? Jsem opravdu dobrý člověk, když mi nestačí prsty u rukou na to, abych spočítala, kolikrát jsem udělala chybu, protože jsem byla zahleděná do sebe a sobecká?

Jsem. Ctím nepsaný kodex, který “kde se vzal, tu se vzal” a je se mnou už léta. Ve snaze zapadnout a být “normální” ztrácím ze zřetele volání divočiny. Upřímně nevím, je-li společensky obhajitelné žít tak, jak žiju. Free-lance, svobodná živnost, zní jako splněný sen, ale dostát jí, je moje noční můra. Vy, kteří se trápíte v korporátu, možná nevíte, že si dělám excelové tabulky svých denních aktivit, abych měla aspoň nějaký rámec, podle nějž se odlišuje den od noci. Prokrastinace je mi bližší než sestra, kterou nemám. Netrápím se výčitkami, vím, co to je makat od nevidím do nevidím, žít po hotelích a zdravit babičku po telefonu, protože nemám čas k ní zajet osobně. Před kariérou v Hollywoodu a business letenkou na Havaj jsem si vybrala mít čas sázet rajčata a vidět je červenat se. To neznamená, že se nechci vdát na Maui. Chci! Ale věřím ve svou cestu a hodně taky na zázraky. Nesedím se založenýma rukama. Bojuju cestou pokorného bojovníka o svůj krajíc chleba, který umím upéct.

 

Author: Tatiana Vomackova

Everything you can imagine is real.

%d bloggers like this: