Jóga je…

TERAPIE

LÁSKA

ZÁBAVA

ENERGIE

Přijít k józe můžete pěšky, autem, v náručí, intuitivně, nebo záměrně. To, jestli zůstanete, je otázkou toho, jak moc ji potřebujete a jestli je pro Vás tou správnou cestou. Stejně jako nic na světě, ani jóga není všespásná. Je to systém vytvořený za účelem zlepšení života – po zdravotní (fyzické i psychické stránce), duchovní i (de)materiální stránce. Jóga si Vás najde, pokud je Vám určena, ať se jí účelně a víceméně úspěšně vyhýbáte.

Typy lidí, které potkávám a mluví se mnou o józe, protože o počasí už asi není co říct…

  1. JÓGA PRO MĚ NENÍ – je pomalá a nudná. Radši bych si prohnal hlavou kulku. Znám ten pocit, taky jsem ho před lety zažila.
  2. JÓGA JE OK, ale mám lepší věci na práci = bylo by to fajn, ale jsem líný, nebo mám jiné koníčky. I tohle jsem zažila, když jsem svého partnera lákala na acro jógu. 
  3. JÓGA JE SKVĚLÁ, DOBŘE MI DĚLÁ. Líbí se mi být příležitostný jogín, ale o osobní praxi nestojím. Hm, tak i tady jsem byla, než jsem se úplně nakazila.
  4. NAMASTE ŽIVOTNÍ STYLE. Propadl jsem józe a budu se jí věnovat naplno. Dobrý den, můj případ poslední léta.

Cvičení těla a ducha je disciplína, ke které se dospívá. Je to jen otázka času. Pokud věříte na věčné duše či inkarnace, pak se může zdát logické, že někdo jógu praktikuje od útlého věku a jiný až na stará kolena, když dospěje. Jestli duše funguje jako svalová paměť, pak se jedněm lépe usedá do zdánlivě nepohodlných pozic a jiní roní slzy už jen při té představě. Já se do pozic nevědomě rovnala už jako dítě a možná proto tu teď sedím ve studiu a přemýšlím, co to je, co mě sem dostalo.

Jaká je moje jóga? 

Dnes jsem se dozvěděla, že jsem guma. Neprotestuju, pokud to vyjímá mou většinou celkem bystrou mysl. Pozice v mém podání prý vypadají snadné. Ani tady neprotestuju, ale dodávám, že na tom makám. Denně se prostírám po podložce, nebo se houpu v síti. Teď, v době letní anarchie, kdy mám méně lekcí, které vedu, cvičím častěji sama. Asi že mi zbývá víc času a taky nadšení. Nemusím nic říkat, jen se hýbu v rytmu svého srdečního tlukotu a poslouchám, jak ke mně moje tělo promlouvá, zatím co ta bystrá mysl konečně mlčí.

 

Když jsem smutná, schoulím se do pozice dítěte. Když nevím, kudy kam, postavím se na hlavu nebo na ruce. Když jsem šťastná, tančím a zpívám si mantry. Když jsem zamilovaná, lítám, ideálně na rukou a nohou partnera. Ve chvílích, kdy mám máslo na hlavě, se snažím stát rovně, aby mi nespadlo, protože bych měla mastný vlasy a to nemám ráda.

 

Author: Tatiana Vomackova

Everything you can imagine is real.

%d bloggers like this: