Den 9. Do větší hloubky.

V americké Nebrasce si česká komunita říká Krajánci. Na Bali nevím, jestli mají krycí jméno, ale k obědu dnes podávali vepřo-knedlo-zelo a nějaký ten pátek už tu bydlí v kontejnerech. Joshua District má co do činění s pražským kadeřnictvím, jen není na Vinohradech, ale sedí mezi rýžovými poli asi pět minut od moře. Designově vymazlené doupě českého původu postavené z plechových kostek, co v nich jinak po moři vozí kdeco i kdekoho, zastřešuje výbornou restauraci s kavárnou, butik s cool hadry a recyklovanými produkty vlastní výroby plus 3 buňky, které jejich majitelé v době své absence nabízí přes Airbnb k pronájmu.

Obdivuju lidi, kteří mají odvahu sbalit svých pět švestek, dvě děti a vybalit je na Bali, kde kromě života v klidu nepřestanou tvořit a kořit ve smyslu pokořovat hranice svých snů a představ o životě u moře. Nezbývá, než je podpořit, minimálně návštěvou, co se protáhne přes oběd až po pozdně odpolední kávu. V mezičase jsme si střihly výlet na pláž, kde sice nebyla ani noha, za to slušná skládka odpadu vyvrženého mořem. Nejpopulárnější vyvrhelové jsou plastové obaly a Crocsy, co jim chybí druhá bota do páru. Až když vám přílivová vlna omotá pytel kolem kotníků, uvědomíte si, že tahle země není splachovací a jestli se chcete kochat krásou vůkol, budete muset splnit aspoň jeden úkol homo sapiens – používat rozum.

Kromě majitelů Joshuy žije na Bali Petr Hindrich, který si vzal do hlavy, že ten zkažený svět změní a začal na tom makat. Obdivu neubývá, naopak roste. Roste s každým z dětí, u kterých jeho projekt začíná. Začtěte se na Green Books.
Cestovat po Bali na motorce je adrenalinový sport. Do jednoho pruhu se vejde 7 motorek, 3 osobáky, půl náklaďáku a pes. Připustit a přijmout, že to je fakt, je předpoklad k tomu dostat se z bodu A do bodu B bezpečně a bez infarktu. Píchnout gumu jen pár metrů od pneuservisu je už jen třešnička na dortu a odměna za to, že jste se pokorně drželi řidítek, nenadávali ani nezvedali prostřední prst, když se vám zdálo, že nic z toho, co se na silnici děje, není ani trochu fér.

img_0258

Author: Tatiana Vomackova

Everything you can imagine is real.

%d bloggers like this: