Den 17. Budík na 1.30 ráno

Kdo si dobrovolně zaplatí 600 korun za to, že vstane v půl druhé ráno, pak půl hodiny čeká v dešti u krajnice na zpožděnou dodávku, která ho po hodině cesty v mrazáku klimatizace vyklopí do mlhy mezi dalších 500 turistů a 200 místních průvodců, aby se pak 2 hodiny sápal do kopce po lávovém kamení na východ slunce, jež se ten den nekoná? Já a Petra!

img_6711

Sopka Batur, toho času nečinná, je vysoká 1700 metrů a nabízí kromě zmíněné Matějské pouti vejce a banány vařené v sopečné páře. Respektive to nabízí leták, realita je vyfasovat na parkovišti krabičku se dvěma plátky sladkého toustového chleba, zelený banán a vejce na tvrdo. Na otázku, jestli si vejce budeme vařit v páře se nám dostalo odpovědi, že ne, protože už jsou uvařená.
Na vrcholu jsme kromě mlhy a občasných paprsků slunce viděly davy lidí, opic a asi sedm psů. O hodinu později se nad námi nebe slitovalo, rozestoupilo se a ukázalo nám za obzorem i další horu Agung a dokonce i ostrov Lombok.

Naše průvodkyně, Wayan, byla skvělá. Anglicky uměla bídně, ale stačilo to k tomu, aby naši čtyřčlennou skupinku vzala za roh hlavního vrcholu a my tak opravdu viděly, že jsou i skupiny, kterým jejich průvodci vaří vejce v díře ve skále a chleba jim servírují pomazaný pečeným banánem. Dokonce naše už uvařená vejce a syrové banány protlačila do díry, takže jsem si dopřály to, co jsme se v cestovce desekrát ujišťovaly, že se stane. Naštěstí jsme dvě produkční a když se nejede podle plánu, vydupeme si nápravu.

Z kopce jsem slezly kolem deváte a já se nemohla dočkat záchoda, který cestou není a na úzké stezce ani moc není kam si jen tak odskočit. Záchody na parkovišti odpovídají podmínkám i počtu lidí, takže jsem se tam pozvracela smrady. V autě cestou domů jsem usla jako mimino a celou výpravu hodnotím zpětně velmi pozitivně.

 

Author: Tatiana Vomackova

Everything you can imagine is real.

%d bloggers like this: