Den 28. Z Chiang Mai do Bangkoku.

Za předpokladu, že cesta je cíl a že co má stát se stane…
Dostat se z Chiang Mai do Bangkoku jde třemi základními, jednoduše zorganizovatelnými způsoby a záleží jen na tom, kolik času a peněz do toho chcete investovat. Letadlem jste tam za hodinu v lepším případě za tisíc korun, v horším za dva a maximálně za tři v hodně exponovaných dnech. Kromě Thai Airways, Nok Air, nebo Air Asia operuje lety ještě Air Bangkok, který osvíceně nabízí měnitelné letenky bez poplatku. Navíc mají skvělý servis. Krásné a usměvavé stevardky, chutné a rozmanité jídlo servírované i na tak krátkém letu a potlesk při dosednutí.

Další varianta je autobus, kterých odjíždí denně tolik, že pokud vám ujede jeden, do půl hodiny sedíte v jiném. Úroveň pohodlí se řídí cenou. VIP bus pro 20 lidí má v podstatě postele místo sedadel a toaletu. Cena je kolem 500 korun a cesta trvá od 10 hodin dál, podle počasí a situace na silnicích.

Třetí a dost populární varianta je vlak, ideálně ten noční, který vám také ušetří cenu za pokoj a přitom se vyspíte, jste-li náležitě unavení a otrlí, protože je to hlučný nocleh. První třída nabízí kupé pro dva, druhá vagón, kam se na čisté a dostatečně dlouhé palandy vejde 40 lidí. Třetí třída je sedací a jezdí jí spíš místňáci než zhýčkaní turisti. Jízdenky a místenky je potřeba si koupit osobně na nádraží s předstihem až jednoho týdne. Cena druhé třídy, která je snad lepší než první, je kolem 500 korun. Noční vlak vyráží v 15.30, v 17 a v 18 hodin v sedací úpravě a před osmou ho průvodčí přeskládají na spací. Doporučuju koupit si horní palandu. Je delší a příjemnější. Vyfasujete peřinu i polštář, obojí vyprané a voňavé. Denní vlak a autobus mi přijde jako ztráta času.


Vlaky i autobusy mívají zpoždění, tak pozor s návaznými lety. Pokud spěcháte, vystupte z vlaku v Bangkoku na zastávce Bang Sue a pokračujte metrem (MRTkou), protože od kraje města na hlavák jede vlak krokem. Co se bezpečnosti zavazadel týká, je to risk, pokud jedete autobusem nebo vlakem a nedáváte si pozor, kam co pokládáte.
Pro mě byla cesta vlakem příjemný zážitek, co trvá, ale dalších pár let ho nepotřebuju opakovat. Byla jsem mile překvapená pohodlím, laskavostí spolucestujících a čistotou záchodů.

img_7190

Author: Tatiana Vomackova

Everything you can imagine is real.

%d bloggers like this: