Život bude oceánský vír… 

“Life will not be a pyramid with the apex sustained by the bottom, but an oceanic circle whose centre will be the individual.”— Mahatma Gandhi

Našla jsem několik slov, kterým nerozumím, podobně jako Plha s hrdobcem v Marečku podejte mi pero.

Nedávno jsem se chválila, jak výborná jsem angličtinářka, tak nejsem. Četla jsem to opakovaně zleva, zprava, rozkládala na atomy a skládala zpátky, ale nepovedlo se mi to hezky česky podat. Znám jednotlivá slovíčka, poskládala jsem je gramaticky správně za sebe a význam se ztrácel. Kolikrát se asi překladatelé dostávají do situace, kdy hledají cestu, jak dobře a stručně vyjádřit, co chtěl básník říci a nemůžou ji najít? Z téhle profese by mi jeblo, nebo bych skončila zahrabaná pod haldou papírů a nikdo už by mě nikdy neviděl.

Zběsila jsem začala hledat ve slovníku ujištění, že jsem se trefila do překladu jednotlivých slov. Citát jsem našla pod obrázkem na Instagramu. Zaujal mě vizuálně. Uzavřený kruh, který se chvěl jako hladina a ačkoli skoro vůbec nebyl modrý, evokoval moře.

Hledala jsem něčí český překlad a cestou posbírala inspiraci. Mám teď dva otevřené sešity na stole, několik nepojmenovaných dokumentů v Pages (jako Word, ale na Macu), plnou lištu oken prohlížeče a rozepsaných pár mailů. Kvízovala jsem Google, zkoušela různá klíčová slova. Projela pět stran Gandhího citátu v češtině a našla jich hodně, které mě oslovily, ale ani jeden významově podobný tomu, který jsem do češtiny skládala jako puzzle. Začala jsem mít strach.

„Vykonávat věc, které se bojíme, je první krok k úspěchu.“ – Mahatma Gandhi

Přešla jsem do “jako-kybernetického” útoku. Zkopírovala a vložila jsem do horní lišty sebevědomě svou verzi překladu a vygeneroval se strašně dlouhý blog, který jsem si nakonec celý přečetla, protože byl skvělý, ačkoli zpočátku jsem byla dost otrávená, že musím tak dlouho jezdit prstem nahoru dolů a očima lovit. Existuje taková funkce vyhledávače, která v článku, co splňuje kritéria hledání, najede po kliknutí rovnou na vybranou pasáž? Tipuju, že už to někdo vymyslel, jen mně to nikdo neřekl. Neměli jsme na základce počítače 21. století.

Samozřejmě úplně dole byl hledaný citát, ale delší. Mnohem delší a ten můj překlad konečně začal dávat smysl. Není to kruh, je to vír.

“Život nebude pyramidou, jejíž základy podpírají vrchol, ale oceánský kruh, v jehož centru bude obsažen jedinec.” 

*

“Život nebude pyramidou, jejíž vrchol podpírá základna. Spíš to bude oceánský vír, v jehož středu je jedinec, který mizí do víru vesnice, vesnice dále mizí do víru dalších vesnic, až se celek stane jediným životem složeným ze všech jednotlivců, kteří nejsou nikdy agresivní a arogantní, ale vždy jsou pokorní a sdílejí  majestát oceánského víru, jehož jsou nedílnou součástí.Tak nejvzdálenější obvod nebude hrozit silou, že zahubí vnitřní kruh, ale bude dávat sílu všem uvnitř a z nich pak odvozovat svou vlastní sílu.” – autor

K pochopení je třeba mnohem víc než otrockou znalost reálií a jednotlivostí. Rozumět a porozumět jsou někdy odlišné jako dvouvaječná dvojčata. Cesta k porozumění ve smyslu pochopení vede přes moře indícií a digresí. Není jisté, že nedojde úplně jinam, než bylo v plánu, ale je jisté, že to nevadí.

Našla jsem poctivě poskládaný deník z jednoho putování a zajímavý text o původu komunitou podporovaném zemědělství. Našla jsem motto pro projekt, na kterém pracuju a jeden účet na Instagramu, který mi stojí za lítání prstem shora dolů a lovení očima.

Věděli jste, že Organizace spojených národů přijala před deseti lety rezoluci, která prohlašuje 2. říjen za “Světový den nenásilí”.

Říká se, že každý den je důvod slavit. V tenhle den bych to viděla jako nenucenou povinnost. Život nebude oceánský vír, on už je. 

 

Author: Tatiana Vomackova

Everything you can imagine is real.

%d bloggers like this: