Srdcem pro Báru

Z vděčnosti za život ve zdraví a hojnosti trpím empatií a potrpím si na to.

Soucítění není soucit ve smyslu je mi tě líto, ale spíš cítím s tebou a ráda bych pomohla, pokud o to budeš stát a bude to v mých silách.

Bára o to stála, a tak jsme založili veřejnou sbírku, protože pomáhat ve větší míře, je ilegální. Když chcete někomu darovat peníze, můžete. Když chcete, aby těch peněz bylo víc a přispěli i lidé, které osobně neznáte, musíte na to mít papír. Není to papír na hlavu, ale listina s razítkem Magistrátu. Nejde jen tak s dobrým záměrem zveřejnit číslo účtu a inkasovat příspěvky. Tak naivní jsou často mé představy o světě.

Teď, když to píšu, dává to smysl. Zneužít důvěru dobrých lidí je snadné, a tak je tu legislativa, která ty záměry a jejich navrhovatele podrobuje zkoumání. Dlouhému a obšírnému a taky jim kromě dobrých rad uděluje nemilé pokuty. Tipuju, že 8 z 10 lidí, kteří v srdci vyvinou dobročinnou aktivitu, se nechá zastavit množstvím úkolů a překážek na cestě. Taky jsem to chtěla vzdát, naštěstí jsem nebyla sama.

Co motivovalo kamaráda Honzu, aby celý projekt zaštítil svou firmou a investoval svůj čas a energii do pomoci někomu, koho nezná? Stejně tak se můžu ptát, proč udělal Tomáš logo a grafickou podobu letáků a Karel postavil web? Proč mi Jirka nabídl domácí limonády na festival a Helena dovezla obědy pro účastníky? Proč zvukaři upravili video, i když měli tunu svojí práce, za kterou dostávají zaplaceno?

Pomáhat někomu, koho máte rádi, se rozumí samo sebou. Pomáhat cizím, protože Vás požádá někdo, koho máte rádi je asi stejný případ. Odpověď na moje proč je tím pádem jasná. Je to láska. Neromantická, nevyžadující, nezištná. Vrozená a čistá láska, která vede naše kroky směrem od srdce do světa. Zevnitř ven a pak se vrací – větší a plnější zpátky do hrudníku.

Srdcem pro Báru je projekt založený na tomhle principu. Bára je v těžké životní situaci a potřebuje pomoc. Dostává ji od svých blízkých a od blízkých těch blízkých a tak dál. Je dojemné, jak se to klišé, že všichni jsme jedno, zhmotňuje. Nemusíme si pomáhat, chceme. Jakkoli daleko či blízko si stojíme, spojuje nás život. Na něm jsme všichni závislí a uděláme cokoli, abychom ho udrželi. Ten svůj i ten cizí, protože máme srdce.

V rámci veřejné sbírky, za kterou jsme už stihli dostat oprávěnou pokutu, protože jsme ji propagovali dřív, než přišel papír s oficiálním povolením, chceme primárně pomoc Báře hradit náklady spojené s léčbou rakoviny prsu. V druhém a stejně důležitém plánu chceme ukázat možnou cestu těm, které se potýkají se stejnou diagnózou. Součástí sbírky je jógový festival Pozice raka, který se koná 11.11.2017 ve studiu Jóga Letná. Pozvali jsme na něj lektory jógy a lékaře západní i alternativní medicíny, abychom vytvořili prostor, v němž se otevřeně mluví o problému, který může být fatální, ale nemusí.

Spojení sil pro pomoc nemá hranice, a tak jsme otevření nápadům, jak sbírku a nadšení pomáhat využít dál a zahrnout do něj více lidí – jak těch, kteří pomáhají, tak těch, kteří pomoc potřebují. Součástí sbírky je i prodej několika předmětů, které byly pro účel sbírky vytvořené. Klára ušila originální trička a Martina vyrobila keramické medvědy v jógových pozicích. Bára vyrábí lapače snů. Veškerou nabídku najdete v eshopu. Veškeré doplňující informace o sbírce, včetně programu festivalu na webu.

V tuhle chvíli jsou vyprodané všechny celodenní vstupenky a všechny vstupenky na lekce jógy, kde je kapacita omezená. Na přednášky vstupenky ještě máme a budeme rádi, když si přijdete poslechnout moudrá slova, dobře míněné rady a osobní zpovědi lidí, kterým rakovina vstoupila do života.

 

 

 

Author: Tatiana Vomackova

Everything you can imagine is real.

%d bloggers like this: