TÉMA

PROSINEC

10599657_649547081820318_251779756859820135_n

je tradičně vánoční. Hudební doprovod na lekcích zahrnuje klasiku i moderní zpracování koled, a tak se můžete těšit na Mariah Carey a taky na rolničky. Kromě asán se pověnujeme kriyam (nebo krijím) a taky krám, protože to vypadá, že pěkně přituhlo a na řece se možná vytvoří ledové pokrytí. To by bylo, zacvičit si na řece. Trochu jako když v Amsterdamu stolují na zamrzlých kanálech.

Lekce budou podle rozvrhu pokračovat až do pátku 19.12. Poslední předvánoční lekce bude v pondělí 22.12. od 18 hodin a po ní volná zábava a radost až do rána.


LISTOPADOVÉ TÉMA je

UDĚLEJ KAŽDÝ DEN NĚCO, Z ČEHO MÁŠ STRACH

7-fear-has-stolen

Vůbec Vás tím nepoňoukám ke skoku z okna ani sledování hororů. Stačí úplná maličkost, třeba jít sám do kina na komedii nebo něco těžšího jako podívat se někomu do očí a říct mu pravdu, která neubližuje, ale není snadná vyslovit.

Cokoli.

Strach je iracionální a to, co jednoho děsí, může jinému připadat směšně snadné. Moje lekce jsou údajně celkem akrobatické. Ani mě to nepřekvapuje, jako malá jsem chodila na akrobacii a ve 13 jsem si zlomila obě zápěstí najednou při nepovedeném saltu.

Vždy předem upozorňuju, že pokud je pozice nepříjemná, nepohodlná a nebo dokonce bolestivá, není vhodná a není třeba ji dělat. Překonat strach neznamená se do ní narvat za každou cenu. Překonat strach v tomhle případě možná znamená vynechat ji a přijmout své omezení bez výčitek a pranýřování se za neschopnost.

Listopadové lekce budou ve znamení překonávání strachu hravou cestou. Budeme cvičit ve dvojicích, stavět se na ruce a na hlavu, meditovat a možná i trochu zpívat, to je totiž můj strach a jinak, než akcí ho nemám šanci překonat.


Říjne, budiž freestyle. Velkým tématem astrologie je Mercury retrograde, kdy se všechno s prominutím “sere”. Vztahy, zdraví a plánované i neplánované akce. Mělo by to trvat od 4. do 25.10. a doporučuje se nedělat žádná velká rozhodnutí. Pokud by to bylo nevyhnutelné, pak to řádně a pořádně zvážit. Našla jsem jeden článek, kde to celkem trefně popisují, a tak sdílím. Pokud nevládnete angličtinou, přeložím jen název, protože je celkem dostačující. “Jak přežít Merkurovo couvání?”  Přežijte ho v klidu a míru. Držte se zpátky, měřte radši aspoň pětkrát a 26.10. vstaňte klidně levou nohou, všechno bude fajn.

keep-calm-mercury-is-in-retrograde


Nedá se říct, že by letos září přišlo nečekaně. Každý rok touhle dobou se dostaví.

Nezbývá než ho uvítat a najít si v něm zalíbení, protože každý ze 30 následujících dní bude zářijový.

Září je etymologicky vychází ze slov zářuj / zářij, což znamená “za říje” a vztahuje se k podzimnímu říjení zvířat, které začíná v září a plně se projeví v říjnu. Lepší a meteorologicky nadějnější vysvětlení poskytuje lidová etymologie, která září odvozuje od slunečního záření.

Budiž nám v září dáno hodně sluneční záře.

Mluvě o slunci, tenhle měsíc bude o pozdravech slunce. O variacích na jedno téma a mnohosti jeho provedení.

Pozdrav slunci patří k jogové praxi jako pecka do třešně. Přemýšlela jsem o přirovnání a nevím proč to vyšlo zrovna na třešeň. Dosaďte si klidně vlastní nerozlučnou dvojici jako Bob a Bobek nebo Jeníček a Mařenka.

Sanskrt ho nazývá Surya Namaskar a vychází tak z hinduistické tradice uctívání bohů slunce.

Ať už bude letos září plné záře nebo nám spíš představí nebe pod mrakem, na lekcích budeme pilovat pozdrav slunci v mnoha variacích.

9691872a3d surya nam2

 

 

surya-namaskar


 

Koukám, jak ten čas letí a nestačím se divit! Už je srpen a ve studiu stále kvete vánoční hvězda z loňska.

Nemám to srdce jí vyhodit, protože žije a prosperuje, ačkoli není úplně sezónní.

S hvězdou na stole, nejsem vůbec trendy, ale i tak přidávám téma na SRPEN.

VŮNĚ.

Důvodů mám několik a když je všechny pospojuju, vydá to na celkem nosné téma.

1. Jaké to je, když ochutnáte to, co do té doby znáte jen po čuchu? Třeba sirup z levandule nebo limonádu z růžových kvítků?

2. Došel mi parfém a už tři týdny žádný nemám. To se mi nestalo už ani nepamatuju, přesto nemám pocit, že mi něco chybí.

3. Rozhodla jsem se do studia přidat malý obchod. První artikl bude ČMUCHÁTKO. Před měsícem jsem si ho koupila v Bindu. Nechávám ho na lekcích kolovat před dechovým cvičením, aby se směsí thajských bylin pročistily nosy. Lidem se to líbí, tak jim dám možnost si ho koupit domů.

4. Chybí mi Bangkok. Jeho vůně i smrad. Občas někde zachytím trochu té nostalgie a změní se mi nálada. Není to žádný objev století, věřím, že to tak máte taky. Proč to tak je a jak se pojí vůně a emoce?

photo 1

photo 2

 

 


 

Pro červenec jsem zvolila téma VRÁNA, a tak budeme létat… Láskyplně a bezpečně.

bakasanaMluvě o létání. KONEČNĚ je to tady!!! Přivezla jsem z Barcelony Yoga Swing na Aero Yogu. Byla jsem na dvou lekcích, naučila se pár základních pozic a ráda se podělím, abyste to mohli vyzkoušet a užít si pocit bez tíže.

10489714_579766745465019_702598551359658948_n


Téma června je VÝŽIVA

shutterstock67879747

Klíčová slova jsou zdravá strava, stravovací návyky, doplňky stravy, superfoods, restaurace, obchody s jídlem, detox, zažívání, hedonismus a tak dále. 

Jak se to váže k józe? Úzce i ze široka, protože všechno je jedno a ne tak, že je to fuk.

Na základě vlastní zkušenosti vím, že když dobře jím, lépe se mi cvičí. Přejedená, nadmutá nebo slabá hlady rozhodně nezní jako klady a dá to selský rozum, že cvičit v takovém tělesném rozpoložení je holý nesmysl.

Ráda bych se tento měsíc na lekcích věnovala spojení toho, jak se tělo cítí uvnitř i na venek a co ten pocit ovlivňuje. V příspěvcích se podívám na základní témata, která se ve spojení se stravováním a výživou objevují na netu a v časopisech. Uvedu odkazy na zajímavé blogy a weby a ráda si nechám doporučit vaše oblíbené stránky.

Taky bych tento měsíc ráda uspořádala malý workshop s nutriční specialistkou Klárou, která se mnou cvičí jógu a napadlo náš už na jaře, že bychom spojily síly a připravily pro vás jedno odpoledne dobra a dobrot.

 

Extract from The Tao of Detox by Daniel Reid

Diet and nutrition are the primary building blocks in the foundation of human health
and longevity, and the essential elements of life provided by food cannot be replicated
or replaced with any form of modern technology. Owing to mass production and
corporate control of the world’s food supplies over the past century, the human diet
has become as polluted with toxic wastes as everything else produced by the modern
consumer industry. The industrially refined foods that most people consume today
are contaminated with poisonous pesticides and preservatives, chemically altered
with artificial flavours and colouring agents, and further denatured by irradiation and genetic modification.

In the refinement process, most of the essential nutrients are stripped from the food, and the few that remain have little or no nutritional value.Modern eating habits, particularly the fast food and snack diet approach propagated by the American Food industry are far from ‘adequate’ sources of nutrition for human health. These diets are composed almost entirely of the three most acid-forming types of food: animal products (meat, fat, eggs, dairy); refined white starch (white flour, potatoes) and refined white sugar (sweets, ice-cream, cakes, biscuits, drinks). These contribute to at least 90% of diseases and degenerative conditions people in thesecountries suffer from. This kind of diet saturates the human body with toxic acid wastes, poisons the blood and tissues, weakens resistance and immunity. Cancer, AIDS, heart disease, liver infections, respiratory ailments, nervous disorders..with all it modern technology and chemical drugs, western medicine has failed to defend humanity against this malignant attack.

 

 


Téma května byly TRADICE. 

V týdnu od 12.5. budou lekce ve studiu vedené ve stylu Ashtanga Vinyasy a doplněné vybranými Patanjaliho sutrami.

tradition

Chtěla bych se blíž věnovat tradici Ashtanga Vinyasy na úrovni první série, ale neomezit se na ni. V posledních dnech s sebou nosím knihu Light On Yoga od BKS Iyengara a otevítrám ji na různých stránkách. V množství titulů věnovanch józe patří mezi moje oblíbené, takže několik citací bude v květnu z ní. Se státními svátky pomalu každý čtvrtek se podívám i na tradice naší země a v rámci oslavy příchodu jara i na něj.

Nechávám tu téma dubna a totiž EGO, protože to je hodí celoročně.


EGO

‘Latinské a řecké slovo s významem já.’

ego-eco

Jogová praxe je pro mnohé manifestací touhy spojit se s celkem, stát se součástí jednoty universa.

Kterékoli já, potažmo ego, dostává na cestě jógy pěkně do těla, až jednoho dne zmizí a mysl zůstaně čistá, laskavá a nekonečná. Happy end, k němuž ale každý musí dojít sám a někdy to může trvat i několik stovek životů.

Co je EGO? Kde se nachází, čím se živí a čím schází?

 Vezměte své ego na lekce a naložte mu tak, že přístě už nebude chtít přijít.

90 minutová lekce budou  v úterý od 19 v Klubovně a od 16.15 do 17.15 v Yogame.

Ve čtvrtek od 18.30 bude v Klubovně lekce, pokud se přihláší minimálně 3 jogíni

Polední hodinka bude v pátek v Klubovně od 12, opět s ohledem na  zájem těch, kteří zůstanou v Praze.

Napadá Vás něco k tématu?

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.